Elame maailmas, kus meid ümbritseb üha enam hääli, arvamusi ja kiiret suhtlust. Ometi on palju inimesi, kes tunnevad end tihti kõhklevalt, kui peaksid väljendama oma arvamust, seisma enda eest või lihtsalt ütlema, mida nad mõtlevad. Sellel võib olla palju põhjuseid ja enamasti on need sügavalt juurdunud — olgu siis ühiskondlikus survetundes, minevikust pärit mustrites või isiklikus eneseusaldumatuses. Kui märkame endas või teistes seda vaikselt varjumise kalduvust, on oluline mõista, miks see juhtub, ja kuidas saaksime sellega tegeleda.
Paljud meie enesekehtestamise hirmud võivad pärineda lapsepõlvest või varasematest kogemustest. Kui meid on kunagi naeruvääristatud, karistatud või lihtsalt ignoreeritud, kui oleme proovinud midagi öelda või oma arvamust avaldada, võib see külvata pikaajalise ebakindluse seemne. Selline varasem kogemus võib hakata dikteerima, kuidas me täiskasvanuna suhtleme. Näiteks kui lapsepõlves keegi peres või koolis ütles, et „sinu arvamus ei ole oluline“, on oht, et see lause jääb meid saatma ka hiljem, süvendades tunnet, et enda arvamust ei maksa avaldada.
Inimesed kardavad tihti konflikti, sest nad ei soovi halbu tundeid kogeda ega ebamugavat olukorda tekitada. See kartus võib tuleneda eeldusest, et erimeelsused tähendavad automaatselt tüli või vastasseisu. Tegelikult aga võib tervislik diskussioon olla täiesti konfliktivaba, kuid need, kes pole harjunud oma arvamust avaldama, võivad näha igas erinevas vaates ohtu. Näiteks keegi, kes kardab kolleegide arvamust, võib tööl vaikida isegi siis, kui tal on head ideed, sest ta eeldab, et tema mõtted ei pruugi kõigile meeldida.
Madal enesehinnang võib panna inimest tundma, et tema mõtted ja tunded pole olulised ega väärtuslikud. Kui inimene ei usu enda väärtusesse, siis miks peaks ta arvama, et teised teda kuulda tahavad? Sageli on see seotud ka perfektsionismiga — tahetakse öelda kõike õigesti, kartes eksida või valesti mõistetud saada. Näiteks inimene, kes kardab teha ettepanekut oma ideedest, sest ta ei usu, et see on piisavalt hea, või kahtleb oma oskustes.
Mõnes suguvõsas ja keskkonnas on vaikselt olemine ning tagasihoidlikkus tugev norm. Inimesed, eriti naised ja noored, on kasvanud üles õpetusega, et endast rääkimine või silma paistmine pole soovitatav. Sellistes olukordades saabki vaikimisest alateadlik harjumus. See omakorda viib selleni, et inimesed ei julge oma tundeid ja mõtteid väljendada, sest nad ei soovi minna vastuollu normide või autoriteetidega.
Kuidas astuda samm enesekehtestamise poole?
Võimalusel tee koostööd terapeudiga. Mõnikord võivad sügavalt juurdunud hirmud ja enesekehtestamisraskused vajada tuge. Terapeudiga töötamine võib aidata sul neid hirme lahti harutada ja pakkuda tööriistu, kuidas nendega toime tulla. Nõustaja aitab sul leida ja tugevdada oma identiteeti, mis võimaldab üha kindlamalt sul oma häält kuuldavaks teha.
Mina pakun personaalset nõustamisteraapia sessiooni Zoomi kaudu, kus saad toetust ja juhendamist oma eneseväärtuse kasvatamiseks. Koos avastame, mis takistab sul ennast täielikult armastada ja usaldada, ning tegeleme nende juurpõhjustega süvitsi.
Enda eest seismine ja oma hääle leidmine on protsess, mis nõuab kannatlikkust ja mõistmist, et väikeste sammudega saab saavutada suuri muutusi.
Esimene samm on teadlikuks saamine oma hirmudest. Võta aega ja mõtle, millised konkreetsed hetked või olukorrad tekitavad sinus vaikimise vajadust. Pane need mõtted kirja — näiteks, kas kardad esinemishetki, kriitikat või arusaamatust. Kirjalik väljendus võib aidata paremini näha, milliseid hirme täpsemalt tunned, ning annab võimaluse nendega tegeleda.
Teiseks tähista väikeseid edusamme. Alguses ei pea sa end kohe kõigile kuulutama. Väikestest sammudest piisab, et hakata end mugavamalt tundma. Näiteks proovi koduses olukorras või sõpradega lihtsaid asju välja öelda, kasvõi oma eelistusi. Kui sulle midagi ei meeldi või sa sooviksid midagi teisiti, ütle seda. Jälgi, kuidas teised reageerivad, ja märka, et enamus ajast pole tagasiside sugugi negatiivne. Pea meeles, et iga kord, kui end väljendad, on see samm eneseusu ja tugevuse kasvatamise poole.
Harjuta ka enesekehtestamise tehnikaid. On palju kasulikke tehnikaid, mis aitavad enesekindlust kasvatada. Näiteks „mina-sõnumid“ — selle asemel, et öelda „sina alati…“ või „keegi ei kuula“, proovi alustada oma tundeid väljendades: „Ma tunnen, et…“. Selline lähenemine võimaldab sul väljendada oma seisukohti ilma teisi süüdistamata. Proovi ka aeglaselt ja rahulikult rääkida, kuna see aitab kontrollida hirmu ja enesekindlust säilitada.
Tugevda oma enesehinnangut ja keskendu saavutustele. Eneseväärtustamine on võtmetähtsusega, et julgeda end kuuldavaks teha. Keskendu oma tugevustele ja meenuta oma saavutusi. Iga kord, kui teed midagi, mille üle oled uhke, anna endale tunnustust. Võid kirjutada päevikusse oma positiivseid kogemusi ja edusamme. Üks võimalus on ka valida mõni inimene, kes sind toetab ja kellele võid oma edusamme jagada. Toetav kaaslane võib olla suureks abiks.
Luba endal olla ka ebatäiuslik ja enda suhtes vastuvõtlik. Perfektsionism ja enesekriitiline mõtlemine on tihtipeale vaikimise põhjuseks. Võta vastu tõsiasi, et keegi ei ole täiuslik ja kõik teevad vigu. Kui tunned, et pole millegi ütlemiseks täielikult valmis, siis luba endal katsetada ja eksida. Isegi kui su sõnum pole täiuslik, oled siiski oma hääle välja öelnud. Tee endale selgeks, et iga väiksemgi tegu oma mõtete jagamisel on samm edasi.
Mõistmine ja õrnus enda vastu on olulised. Tee, kus õpid enda eest seisma ja oma häält leidma, nõuab hellust ja mõistmist iseenda suhtes. Ka kõige väiksemad edusammud väärivad tunnustust. Enda eest seismine ei tähenda, et peaksid igas olukorras valjult ja julgelt sõna võtma. See tähendab sisemist rahu ja enesekindlust, mis lubab sul valida, millal ja kuidas sa tahad oma häält kuuldavaks teha. Pea meeles, et iseenda väärtustamine ja armastamine on pidev protsess — igaüks meist on teel ja võib endale lubada, et see teekond toimub just omas tempos.
Enesearmastuse poole liikumine on ülim kingitus, mida saame iseendale teha. Tule osale minu 21-päevasel kursusel, mis aitab sügavamalt mõista ja aktsepteerida iseennast. Iga päev toob fookusesse harjutusi ja mõtisklusi, mis juhivad sind lähemale oma tõelisele minale, aidates vabaneda vanadest mustritest ja negatiivsetest uskumustest.
Sa saad vajalikud materialid ja võimaluse saada igapäevast individuaalset tuge. Olen Sinu jaoks terve kursuse vältel olemas. Lisaks kirjavahetusele, saad ka kaks individuaalnõustamist Zoomi või telefoni teel. Need võimaldavad veel enam arutada väljakutseid ja saada konkreetset tuge kursuse jooksul.
Kursuse läbimiseks kirjuta mulle:
info@korgemmina.ee
Kui oled teadlik ja valmis kasvama, hakkavad su sammud enesekehtestamise poole muutuma üha kindlamaks ja enesekindlamaks. Iga väike teguviis, olgu selleks sõna või žest, mis tuleb südamest ja väljendab sinu tõde, on oluline ning väärib tähistamist. Luba endal olla nähtud ja kuuldud — sa oled väärtuslik just sellisena, nagu sa oled.
Ja kui sind ei võeta kogu su olemuses vastu, sul ei lubata oma tundeid väljendada või sellele järgneb pahameel. Siis mõtle, kas on võimalik, et oled ehk vales kohas ja valede inimestega ümbritsetud?