Petmine

Petmine

Kui partner on suhtes petnud, tekitab see alati suure emotsionaalse raputuse. Aga kuidas sellisest kogemusest läbi tulla, kas üldse on võimalik sellest üle saada ja kui on, siis kui kaua aega see võtab? Millised on need emotsioonid, mis valdavad, ja kuidas neisse suhtuda? Üritan neid küsimusi oma töökogemuse ja teadmiste põhjal lahti mõtestada.

1. Kuidas sellest üle saada ja kas üldse on võimalik üle saada?

Kui partner on petnud, siis esimene reaktsioon on tihti ehmatus, šokk ja suur kaotusvalu. Tundub, et kõik, mida koos loodi ja usaldati, kukub kokku. Aga – ja ma usun sügavalt, et see on tõsi – igaüks võib lõpuks leida oma tee tervenemiseni. Oluline on aru saada, et see protsess on individuaalne ja aeganõudev. Inimesed vajavad väga erineva pikkusega aega, et oma emotsioone töödelda ja liikuda edasi nii, et hinges oleks taas rahu ja tasakaal.

2. Mis tunded tekivad ja miks?

Petmine puudutab väga sügavalt, sest see haavab usaldust ja sageli ka enesehinnangut. Tekivad järgmised tunded:

• Viha ja pettumus: Miks tegi keegi, keda armastasime ja usaldasime, midagi nii haiget tegevat? Viha ja pettumus on täiesti õigustatud tunded, sest tegu on tõepoolest olnud ootuste ja usalduse reetmisega.
• Segadus ja kahtlused: Sageli hakkatakse endalt küsima, kas ehk ise ei oldud piisavalt head või kas ise oleks saanud midagi teisiti teha. Tekib enesekriitilisus, mis on täiesti loomulik, aga see ei ole põhjendatud – oluline on mitte lasta end nendel mõtetel rööbastelt välja viia.
• Hirm ja ebakindlus: Mis saab edasi? Kas suudan kedagi üldse veel kunagi usaldada? Hirm tuleviku ees on väga loogiline ja tuleb sügavalt sellest, et ollakse kogenud ootamatut reetmist.

Need tunded tekivad, sest armastus ja usaldus on midagi väga sügavat ja omast – need on intiimsuse ja turvatunde põhialused.

3. Millised tunded ei ole õigustatud või on eksitavad?

Petmine võib kaasa tuua ka tundeid, mis tegelikult ei ole põhjendatud:

• Süü või väärtusetuse tunne: Väga levinud on tunne, et “äkki see oli minu süü” või “äkki ma ei olnud piisavalt hea partner”. Siinkohal on oluline mõista, et petmine on eelkõige petja otsus ja vastutus. Isegi kui suhtes olid probleemid, ei õigusta see petmist. Seega, süüdistused enda vastu ei ole õigustatud.
• Kättemaksuhimu: Mõnikord tekib tunne, et tahaks partnerit “samamoodi haavata” või teda tagasi võita mingite radikaalsete tegudega. Need tunded on loomulikud, kuid neist tuleks teadlikult hoiduda, sest need ainult pikendavad valu ja viivad tervenemise teelt kõrvale.

4. Mis on tervendavad ja loogilised emotsioonid?

Valusast kogemusest võib leida ka tundeid, mis viivad tervenemisele lähemale:

• Enesearmastus ja enda hoidmine: Ennast armastada ja hinnata ka sellises raskes hetkes – see on tugevuse märk. Enda jaoks aja võtmine, et oma tunded läbi mõelda ja töödelda, on väga tähtis.
• Andestus (mitte alati partnerile, vaid ka endale): Andestamine ei tähenda alati leppimist. Andestamine tähendab loobumist vihast, mis seesmiselt sööb. Andestus iseendale ja kasvõi neutraalsus (endise) partneri suhtes aitab liikuda edasi ja jätta kogetu endast eemale.
• Uue lootuse leidmine: Vahel tundub raske, aga aeg ja teadlik töö oma tunnetega aitavad jõuda punkti, kus uue suhte loomine (sh sama partneriga) ja usaldamine muutub taas võimalikuks.

5. Kuidas saan ise end aidata?

• Aja võtmine: Ära kiirusta edasi. Anna endale aega, et oma tundeid kogeda ja nendega rahu teha. Kiirustamine võib viia pinnapealse tervenemiseni, mis hiljem uuesti valu teeb.
• Suhtlemine ja kirjutamine: Räägi lähedastele või kirjuta oma tundeid üles. Kirjutamine võib olla teraapiline, aidates teadvustada, mis tegelikult toimub.
• Keha ja meele hoidmine: Energeetilised kehaprotsessid ja tervendavad praktikad, nagu jooga, meditatsioon või lihtne looduses viibimine, võivad aidata vabastada seesmist pinget ja leida sisemine rahu.

6. Kuidas saavad aidata nõustamine ja energeetilised kehaprotsessid?

• Turvalise ruumi loomine: Inimene jagab oma lugu ja tundeid ilma hukkamõistuta. Kui sul on empaatiline kuulaja – see on juba pool tervenemisprotsessi.
• Energeetiliste protsesside pakkumine: Energeetilised kehaprotsessid, mis töötavad tunnetega nagu viha, pettumus ja ebakindlus, aitavad inimesel leida taas tasakaalu ja vabastada kehast negatiivseid energiaid.
• Tervenemisprotsessi teadvustamine: Tervenemine on pikk ja aeganõudev teekond ning igal inimesel on oma tempo. Keegi ei pea edasi liikuma kiiremini, kui ta on valmis, mina aitan sul leida ise oma rütm.

Petmine on raske ja valus kogemus, kuid see võib olla ka kasvamise ja enese leidmise teekond. Kõige olulisem on anda endale aega ja olla enda vastu hea. Elu toob kõigile proovilepanevaid hetki, kuid oleme võimelised neist üle saama, kui usaldame oma sisemist tugevust ja toetume inimestele, kes meid aitavad.

Kui vajad tuge, ära pelga abi küsida. Oleme kõik inimesed, kes vajavad mõnikord kuulamist ja mõistmist.

Minu teraapiasse saab tulla koha peale Pärnusse või kasutada kaugvariante nagu telefoninõustamine, Zoom ja kaugtervendus.

Olen loonud ka 21-päevase enesearmastuse ja eneseväärtustamise kursuse, mis aitab sul leida ennast, selles raskes olukorras. Sellel kursusel õpid sa armastama ja aktsepteerima ennast viisil, mis tõeliselt vabastab sind. Sa väärid tundma end väärtuslikuna, kus mineviku koormad enam sind ei määratle ega kontrolli.

Kursuse kohta küsi minult soovi korral kontaktivormi kaudu.

Ole tugev, ole lahke iseenda vastu 💛